Smog daje się we znaki...

Opublikowano: 25-01-2021
smog-1611573428.jpg
Mroźny początek ubiegłego tygodnia przyniósł Polskim miastom miejsca w światowej czołówce -niestety w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.  Na czele rankingu uplasował się Wrocław , w 10 znalazła się również Warszawa – ale smog dawał się we znaki w całej Polsce, również w PiotrkowieTrybunalskim. Dziś jest już lepiej  na co mają wpływ warunki pogodowe - jednak zimy nie koniec więc i problem smogu może powrócić. Wszystko zależeć będzie od pogody i ilości  generowanych  przez człowieka zanieczyszczeń.

Każdej zimy  temat smogu powraca jak boobmerang - stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 są nagminnie przekraczane. Nawet o kilkaset procent. Tak źle było choćby na początku minionego tygodnia. Piotrkowskie czujki airly w sezonie zimowym niejednokrotnie zapalają się na czerwono czy nawet  fioletowo dając znać , że oddychamy brudnym powietrzem. To co pokazują mapki  czuć i widać gołym okiem -mówią mieszkańcy Piotrkowa.
Mieszanina pyłów ,które wdychamy z powietrzem zagraża naszemu zdrowiu. Z powodu chorób posmogowych w Polsce  umiera około 50 tys osób rocznie.
Winowajcą zanieczyszczonego powietrza jest niska emisja czyli spalanie paliw złej jakości w przestarzałych i niesprawnych domowych piecach i kotłach grzewczych. Dlatego warto promować wymianę urządzeń grzewczych. To właśnie robi urząd miasta. Magistrat chce pozyskać wspólną dotację dla mieszkańców Piotrkowa na Odnawialne Źródła Energii takie jak fotowoltaika, kolektory słoneczne, kotły na biomasę czy gruntowe pompy ciepła.
Chęć budowy nowoczesnych instalacji zgłosiło około 300 mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. W tej chwili trwa rejestracja złożonych dokumentów -  teraz pierwszym krokiem będzie przygotowanie stadium wykonalności a następnym oczekiwanie  na ogłoszenie konkursu przez  Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. By walczyć z problemem zanieczyszczonego powietrza  ważna jest również edukacja. Ta podejmowana jest przez liczne stowarzyszenia. W Piotrkowie Trybunalskim  na tapetę od lat temat smogu bierze Piotrkowski Alarm Smogowy oraz Stowarzyszenie 21.  I w tym roku edukacji w tym temacie  nie zabraknie.  Stowarzyszenie startuje z projektem " Powietrze bez Smogu", na który pozyskało grant z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Dbałość o czyste powietrze to nasz wspólny obowiązek – bo to właśnie działalność człowieka wpływa na ilość emisji szkodliwych pyłów. Bez zmian naszego podejścia wiele się nie zmieni i w okresie zimowym nadal będziemy zmuszeni oddychać nie świeżym a toksycznym powietrzem.
Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 4 =
Link
6 + 4 =