Archiwiści o Witanowskim

Opublikowano: 07-03-2024
20240226115959-1709816231.jpg
W 1907 roku przeniósł się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie w rynku prowadził  aptekę. Juz Rok później założył piotrkowski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, następnie  piotrkowskie muzeum,  z jego inicjatywy powstała także biblioteka miejska. Działalności  Michała Rawity-Witanowskiego piotrkowscy archiwiści poświęcili archiwalną kwerendę a jej efekt to książka i wystawa.
Książka "Michał Rawita-Witanowski autobiografia archiwalna" to efekt prac archiwistów: Tomasza Matuszaka i Macieja Chubki nad bogatym materiałem archiwalnym, który gromadził sam Witanowski.
Materiałów, wiedzy i spuścizny po Witanowskim jest tak dużo,  że archiwiści książkę uzupełnili o wystawę o piotrkowskim pasjonacie historii miasta. A Witanowski ma być też inspiracją dla mieszkańców do tworzenia rodzinnych archiwów dla ich przyszłych pokoleń.
Książka jak i wystawa dostępne są wsiedzibie archiwum przy ulicy Jerozolimskiej. Wystawa dostępna jest też online.
Piotrkowskie archiwum za swoją działalność i propagowanie oraz przywracanie wiedzy na temat wybitnych piotrkowian zostało nagrodzone medalem.
Dyrektor Tomasz Matuszak otrzymał medal od fundacji imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego "Działaj i miej nadzieję" za zasługi przywracania pamięci jego imienia. Medalem fundacja  uhonorowała również  Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.
Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 5 =
Link
9 + 5 =