Ekojazda z umową i dostawcą aut

Opublikowano: 28-02-2022
ne12piotrkowtrybunalski01-1646071094.jpg
Dziś podpisano umowę na dostawę siedmiu nowych autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej. 

- Umowa obejmuje zakup 7 autobusów elektrycznych, ładowarek samochodowych, które będą umieszczone na pętlach autobusowych i w bazie MZK, szkolenie kierowców, pracowników serwisu oraz obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną. Będą to autobusy nowoczesne, wygodne, komfortowe oraz oczywiście ekologiczne – mówił po spotkaniu z przedstawicielem firmy Solaris, dostawcy autobusów, prezydent Krzysztof Chojniak.
- Mamy także otwarte oferty na zakup sześciu miękkich hybryd. Na tym nie koniec. Złożyliśmy również wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup kolejnych 5 "elektryków". Jesteśmy po ocenie formalnej – dodał prezydent.

Na wyprodukowanie autobusów firma Solaris ma 18 miesięcy. Także pasażerowie do nowych autobusów elektrycznych będą mogli się przesiąść we wrześniu 2023 roku.

- Będą to autobusy 12 metrowe, trzydrzwiowe, całkowicie niskopodłogowe, przez co będą posiadały dużo miejsca. Ułatwi to podróż przede wszystkim matkom z dziećmi i osobom starszym. Samochody będą oczywiście klimatyzowane z nowoczesnym system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz system monitoringu. Będą posiadały pantografy co umozliwi szybkie ładowanie na pętli. I bardzo istotne rozwiązanie, o którym dużo mówi się w Polsce, mianowicie autobusy będą miały ogrzewanie hybrydowe z pompą ciepła, czyli będą mieć ogrzewanie elektryczne – podkreślał walory autobusów Rafał Zajas, dyrektor sprzedaży regionu południowego SOLARIS.

INFO W PIGUŁCE

Umowa obejmuje:
- zakup 7 autobusów,
- usługę serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego,
- system informacji pasażerskiej
- szkolenia dla kierowców i osób, które będą je naprawiać.

W ramach serwisu firma dostarczy także zestaw specjalistycznego oprogramowania i narzędzi służących do diagnostyki i serwisu autobusów.

Gwarancja: - 48-miesięcy na całość pojazdu, 60-miesięcy na powłoki lakiernicze oraz 15 lat na występowanie korozji. Gwarancja na baterie wynosi minimum 6 lat lub przebieg minimum 420.000 km, z dopuszczalnym maksymalnym spadkiem pojemności w okresie gwarancji 20%. Jeżeli powyższe warunki nie zostaną wypełnione w okresie objętym gwarancją, producent autobusu wymieni baterie na swój koszt.

Autobusy ładowane będą przy pomocy złącza plug-in (ładowanie wolne na zajezdni) mocą do 120kW oraz przy użyciu pantografu umieszczonego na dachu autobusu (ładowanie szybkie na pętlach) mocą do 450kW.

Autobusy będą całkowicie niskopodłogowe, wyposażone w troje dwuskrzydłowych drzwi. Będą mogły przewieźć ok. 80 pasażerów, w tym co najmniej 30 na miejscach siedzących.

Autobusy wyposażone będą m.in. w:

·         system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry, energia wykorzystywana będzie do doładowania akumulatorów;

·         funkcję przyklęku uruchamianą przez kierowcę w czasie postoju, przy otwartych i zamkniętych drzwiach;

·         klimatyzację kabiny kierowcy oraz przedziału pasażerskiego;

·         automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru;

·         ładowarki USB w przedziale pasażerskim;

·         wydzielone miejsce na wózek inwalidzki lub dziecięcy;

·         siedzenia dla pasażerów wyłożone materiałem wandaloodpornym. Tkanina użyta do tapicerowania wkładek siedzeń będzie pokryta środkiem zapewniającym plamoodporność;

·         tzw. „ciepły guzik” – zezwalający na otwieranie drzwi przez pasażerów

·         w przypadku pracy klimatyzacji lub ogrzewania (zapobieganie nagrzania lub schłodzenia autobusu);

·         system informacji pasażerskiej, w skład którego wejdą elektroniczne tablice kierunkowe, 2 wewnętrzne monitory LCD pokazujące trasę przejazdu oraz komunikaty i system głosowej zapowiedzi przystanków;

·         monitoring przestrzeni pasażerskiej, kabiny kierowcy oraz obszaru przed czołem pojazdu, za pojazdem oraz prawego boku pojazdu.



Koszt zakupu autobusów, infrastruktury do ich ładowania oraz szkolenia załogi MZK to blisko 20,5 mln zł (20.491.800 zł). Dofinansowanie z NFOŚiGW 13 mln zł.
Proszę określić gdzie leży problem:
1 + 1 =
Link
1 + 1 =