Konsekwencje palenia

Opublikowano: 06-06-2024
faje-1717666070.png
Rak płuc, choroby serca, udary mózgu, nowotwory przełyku, krtani, przewlekła obturacyjna choroba płuc... wymieniać można było by jeszcze długo, konsekwencji zdrowotnych palenia papierosów jest długa lista. Może dziś w obchodzonym każdego roku, ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia WHO Światowym Dniu bez Tytoniu, warto pomyśleć... by nie rzucić palenie.
W Polsce papierosy pali ponad 9 milionów osób, a z powodu chorób odtytoniowych każdego roku przedwcześnie umiera ponad 70 tysięcy Polaków.
Przez palenie papierosów umiera na świecie 8 mln ludzi rocznie, z czego ponad milion to... niepalący, którzy są narażeni na bierne palenie.
Tak samo narażeni na negatywny wpływ nikotyny są palacze, którzy nie sięgają po tradycyjne papierosy a wybierają te elektroniczne. E-papierosy najczęściej palą młodzi ludzie, a globalnie szacuje się, że 37 mln dzieci w wieku 13–15 lat używa tytoniu.
Każdy wypalony papieros działa negatywnie i nie ma co dzielić na te lepsze czy gorsze papierosy i na bezpieczną ich ilość.
By rzucić palenie trzeba chcieć – na siłę się nie da. A co da rzucenie nałogu? Ta lista jest pełna plusów. Zacznijmy od tych finansowych. Po roku nie palenia paczki dziennie można zaoszczędzić ponad 6 tysięcy zł. A zdrowotnie można oszczędzić sobie wielu chorób.
Uzależnienie od nikotyny to choroba. By walczyć z nałogiem można skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą oferuje  Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.
Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 4 =
Link
3 + 4 =