Męka Pańska ulicami miasta

Opublikowano: 28-03-2024
jezus7-1711625332.jpg
Wielki Tydzień to czas przygotowań do Świat Wielkiej Nocy. W środowy wieczór tradycyjnie od 2007 roku wiernych w Triduum Paschalne w Piotrkowie Trybunalskim wprowadziło Misterium Męki Pańskiej, które przeszło ulicami miasta. W pasyjnym widowisku udział wzięło kilkudziesięciu odtwórców biblijnych ról i setki piotrkowian.
Odegraniem sceny z ogrodu oliwnego, zdrady Judasza i pojmania Jezusa rozpoczęło się piotrkowskie widowisko pasyjne, tradycyjnie przed kościołem Najświętszego Serca Jezusowego. Tu też odegrano scenę sądu u Piłata, biczowania Jezusa, tu rozpoczęto pierwsze stacje drogi krzyżowej.
Kilkadziesiąt zaangażowanych w organizację tego widowiska osób, aktorów, statystów, duchownych i setki wiernych wyszło na ulicę Słowackiego i podążało za Jezusem niosącym krzyż. A w najważniejszą rolę od lat wciela się Dominik Wójcicki, który uważa, że przeżycia duchowe są zawsze mocne.
Główna rola zobowiązuje, ale każda rola w tym wypadku jest ważna - tak dla żydowskich kapłanów, żołnierzy czy niewiast. W rolę Maryi od kilku lat wciela się Alicja Kaczyńska.
Wierni śpiewając wielkopostne pieśni, które wprowadzały w nastrój zadumy przeszli ulicami miasta na bernardyński plac - tu na ich oczach rozegrała się scena ukrzyżowania Jezusa na Golgocie.
Na zakończenie Drogi Krzyżowej biskup udzielił wiernym błogosławieństwa. Widowisko zorganizowało Forum Ruchów Katolickich oraz Dekanat Piotrkowski.
Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 4 =
Link
9 + 4 =