Nietrzeźwy dołek wart 300 złotych
Opublikowano: 01-01-2014
Wypijesz, za to trafisz na policyjny ”dołek” - zapłacisz. Od 1 stycznia zostają wprowadzone opłaty za trzeźwienie w policyjnych izbach. Wraz z początkiem nowego roku w życie weszły zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Opłata za noc na komisariacie będzie teraz wynosić 300 złotych.
W Piotrkowie izby wytrzeźwień nie ma. Pijani najczęściej trafiają do celi w Miejskiej Komendzie Policji. Ilu takich "klientów" mieli w ubiegłym roku piotrkowscy policjanci? Takich statystyk nikt nie prowadził – na pewno rocznie jest ich kilkuset i nie są to tylko mieszkańcy Piotrkowa.
Przyjęcie na policję w celu wytrzeźwienia jednostkę kosztuje i to nie mało. Trzeba ustalić dane personalne nietrzeźwego i dotrzeć do jego rodziny. Zajęcie dla funkcjonariuszy – kurs radiowozem i koszty są generowane, a trzeźwienie pod ochroną od połowy stycznia 2013 roku - darmowe. Wraz z nowym rokiem to się zmieniło. Reasumując - trzeźwienie na policji już się nie opłaca.
- Od 1 stycznia 2014 roku wchodzą w życie zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi te wprowadzająca opłatę w wysokości 300 złotych za pobyt w jednostce policji w celu wytrzeźwienia – wyjaśnia sierżant sztabowy Ilona Sidorko, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim - Wskazana opłata będzie obowiązywać w okresie przejściowym tj. od 1 stycznia 2014 roku do czasu określenia przez Wojewodę Łódzkiego wysokości opłaty za pobyt w celu wytrzeźwienia w jednostce policji.
Koszt pobytu pijanego w policyjnej izbie, jak oszacowano, wynosi średnio dla całego kraju około 270 złotych. W 2013 do połowy stycznia opłata za trzeźwienie wynosiła 150 złotych.