Tablica dla doktora
Opublikowano: 03-08-2017
Swoje życie poświecił ideałom i ludziom. Jako lekarz laryngolog leczył wszystkie klasy społeczne oraz narodowości. Za swoją narodowość trafił do getta w Piotrkowie, gdzie nie przestał pomagać cierpiącym. Po wojnie leczył nadal, ale również spełniał się jako propagator kultury i sztuk pięknych. Dziś w rodzinnym mieście Doktora Zygmunta Tenenbauma odsłonięto tablice poświęcona wyjątkowemu lekarzowi.
W kamienicy przy Alei 3 maja 23 urodził się i później prowadził swoją praktykę doktor Zygmunt Tenenbaum. Podczas uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy mówiono o doktorze jako niezwykłym człowieku. Wyznawał on zasadę nieść pomoc każdemu. I tej dewizy nigdy nie złamał ani w czasie wojny, gdy był w getcie ani w czasach trudnych po wyzwoleniu.
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa postać i działalność doktora przypomina mieszkańcom nieprzypadkowo. To w tym roku przypada data 125 lecie urodzin Tenenbauma i 800 lecie miasta. I jak napisano na odsłoniętej dziś tablicy pamiątkowej mieszkaniec tej kamienicy był nie tylko lekarzem z powołania ale również lokalnym patriotą oraz krzewicielem sztuki wśród mieszkańców.
Zgromadzone zbiory przez doktora Zygmunta Tenenbauma zgodnie z jego wolą po śmierci zostały przekazane miastu i trafiły do muzeum. Dziś zbiory pocztówek oraz obrazów prezentowane są na wystawie. Doktor nie tylko gromadził zabytki i dzieła sztuki. W latach 70 publikował teksty o mieście pod tytułem "Gawędy o dawnym Piotrkowie".