Zagubiony EKUZ

Opublikowano: 08-04-2024
image001-1712576475.png
Zapomniana lub zgubiona Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Certyfikat pacjent dostanie w formie elektronicznej na telefon!
W aplikacji mojeIKP można wnioskować o wydanie EKUZ lub certyfikatu zastępującego EKUZ. Teraz jeśli podczas wakacji za granicą okaże się, że nie masz EKUZ, zgubiłeś ją lub jest nieważna, możesz na swoim smartfonie wnioskować o certyfikat zastępujący EKUZ. Otrzymasz certyfikat i w razie wypadku lub choroby unikniesz słonych kosztów leczenia. W I półroczu 2023 r. pacjenci, którzy zachorowali za granicą, a nie mieli EKUZ, ubiegali się w NFZ o zwrot od 11 - 37 tyś. PLN za leczenie w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.  Wcześniej musieli pieniądze wyłożyć z własnej kieszeni. W Łódzkim NFZ w ubiegłym roku wydaliśmy karty EKUZ dla 106 tys. kart mieszkańców regionu!
EKUZ na IKP
EKUZ można zobaczyć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Moje konto”. Można tam sprawdzić, do kiedy jest ważny, a jeśli nie ma EKUZ można:

-złożyć wniosek o EKUZ
-sprawdzić, na jakim etapie procedowania jest złożony wniosek
-znaleźć link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie znajduje się karta od momentu wysłania jej przez NFZ.

 Jeżeli osoba wyrabiająca kartę jest uczniem, studentem lub doktorantem i ma ponad 18 lat do wniosku o EKUZ powinniśmy dołączyć kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

NOWOŚĆ - EKUZ w aplikacji mojeIKP
Teraz wniosek o EKUZ można złożyć także przez mojeIKP.

Trzeba zalogować się do aplikacji i wejść w kategorię „e-zdrowie”, a następnie wybrać „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”, „Wniosek o EKUZ” i wypełnić wniosek, wskazując swój status jako osoby ubezpieczonej.  Dołączamy zdjęcie oraz inne skany potrzebnych dokumentów, które poświadczają sytuację prawną (np. skan legitymacji studenta). Możemy załączyć pliki wielkości do 3,5 MB, jeśli więc mamy kilka plików, powinniśmy je spakowaź np. w zip lub innym podobnym programie.

System będzie podpowiadał, jakie dokumenty są potrzebne. Jest możliwość załączenia pliku lub zdjęcia z galerii. Podajemy również adres wysyłki EKUZ. Po podpisie profilem zaufanym przekazujemy wniosek do realizacji.

W aplikacji zobaczymy też stan wniosku (w realizacji, zaakceptowany, odrzucony) oraz znajdziemy link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie po wysyłce przez NFZ znajduje się karta. Informację o tym, jaki jest prawdopodobny termin otrzymania karty, można zobaczyć na górze ekranu, jeszcze podczas wypełniania wniosku.

Jeśli natomiast karta została już wydana, można zobaczyć, do kiedy jest ważna. EKUZ można odebrać pocztą lub osobiście w oddziale NFZ – w zależności od tego, co zostanie zaznaczone we wniosku.

Certyfikat zastępujący EKUZ w mojeIKP

Wniosek o certyfikat zastępujący EKUZ można złożyć od teraz również przez mojeIKP!

Certyfikat, tak jak EKUZ, potwierdza, że pacjent ma prawo do leczenia w czasie wyjazdów do krajów Unii Europejskiej i EFTA. Można go otrzymać osoba ubezpieczona, która:

nie zdążyła uzyskać przed wyjazdem EKUZ
straciła EKUZ (na skutek kradzieży, zagubienia lub zniszczenia)
zapomniała przed wyjazdem wnioskować o EKUZ.
- a teraz jest zagranicą i potrzebuje zaświadczenia o prawie do leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Certyfikat zastępujący EKUZ może być wydany wstecznie. Jest wydawany na ściśle określony okres, zazwyczaj na czas udzielenia świadczeń. Można go przekazać placówce, która udzieliła pomocy, drogą e-mailową.

Dla przypomnienia - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów za granicę do:

-krajów Unii Europejskiej
-Islandii
-Liechtensteinu
-Norwegii
-Szwajcarii
-Wielkiej Brytanii.

Chodzi o sytuację, gdy nagle ktoś zachoruje lub ma wypadek. Na podstawie EKUZ nie pacjent sfinansuje leczenia planowanego. Prawo do świadczeń zdrowotnych za granicą w nagłych sytuacjach potwierdzi też certyfikat zastępujący EKUZ.

Prawo do leczenia za granicą przysługuje na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Polak przebywający za granicą je zapłaci.

*Uwaga!! Karta EKUZ nadal tylko w wersji tradycyjnej karty. Trwają dyskusje na temat elektronizacji karty EKUZ w Unii Europejskiej — wymagane jest w tej sprawie jednolite podejście państw członkowskich.
Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 4 =
Link
8 + 4 =