1 maj na plakacie

Opublikowano: 05-05-2023
plakat-1683277730.jpg
W PRLu co roku z końcem kwietnia miasta zakwitały  feerią barw pierwszomajowych plakatów. Ich przekaz miał być jasny 1 maja to święto radosne - tak jak radosna była praca obywateli... Dziś pierwszego maja każdy z nas może zobaczyć jak wtedy wyglądały pierwszomajowe afisze. Gdzie?  Archiwum Państwowe w PT prezentuje wystawę pierwszomajowych plakatów na swojej stronie internetowej...
Obok nieodzownej wielkiej jedynki na plakatach z lat 50 i 60 dominowały kwiaty, wstęgi, chorągiewki czy uśmiechnięte dzieci. Tak wyglądały 1 majowe plakaty, które piotrkowscy archiwiści postanowili zaprezentować na wystawie. Jak mówi Paweł Wysocki - pomysłodawca - okazją ku temu były prace nad zespołem  komitetu wojewódzkiego polskiej zjednoczonej partii robotniczej w którym zachowały się liczne materiały propagandowe w tym plakaty pierwszomajowe.
Prezentowane materiały stanowią źródła do badań historii politycznej i społecznej, maja pokazać  też próbkę możliwości graficznych Polskiej Szkoły Plakatu.  Ówczesne plakaty to nie tylko formy kompozycji plastycznej, czasem wzbogaconej o nagłówkowy tekst, są i takie, które zawierały cały program obchodów 1- majowych.Wystawę plakatów oraz opis pierwszomajowego majowego święta można zobaczyć na stronie piotrkowskiego archiwum w zakładce "Wystawy on line"
Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 6 =
Link
6 + 6 =