Uwaga na kleszcze

Opublikowano: 05-05-2023
kleszcze-1683276799.jpg
Są małe, niepozorne i często...lekceważone. A przenoszą groźne choroby - najgroźniejszą z nich jest borelioza. Kleszcze występują nie tylko w lasach... Wybierając się na majowy spacer pamiętajmy - miejmy się na baczności...
Jak groźny jest kleszcz Pani Katarzyna to wie... Niestety ugryzienie przez kleszcza zbagatelizowała. Badania zrobiła po 2  latach kiedy zaczęły dokuczać stawy...Dziś Pani Kasia ostrzega by nie lekceważyć małych pajęczaków. Z nimi nie ma żartów.. Tym bardziej, ze kleszcze w tym roku dają się już we znaki.
A mogą być wszędzie na wsi czy mieście, w parku czy lesie   i wcale nie spadają z drzewa - są  tam gdzie trawy i krzewy. I potencjalna ofiara, którą wyczuwają z odległości 20 metrów.  Osoba ugryziona przez kleszcza może zostać zakażona przenoszonymi przez niego patogenami ,które wywołują boreliozę i wirus  kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego ważne by wybierając  się na łono natury odpowiednio się przygotować.
Na kleszcze narażeni jesteśmy zarówno my jak i nasi pupile.  A jeśli  złapiemy kleszcza  podczas spaceru, prac w ogrodzie czy joggingu trzeba go jak najszybciej usunąć,A spędzając czas na działce... warto postawić na kwiaty  - do wrogów kleszczy należą  zwłaszcza te, które mają intensywny zapach  np lawenda czy nagietek.  
Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 1 =
Link
4 + 1 =