Bezpiecznie po zmroku

Opublikowano: 12-02-2024
odblaski-1707745025.png
Zmrok, opady atmosferyczne, ciemne kurtki i kaptury na głowach...  warunki zimowe nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska to elementy, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo. Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie a nawet życie pieszego. Jednak pieszy wyposażony w odblask w mieście to wyjątek. A mógłby się stać regułą i nawykiem - mówią kierowcy.
Różnica jest widoczna nie tylko przez obiektyw kamery. Pieszego z odblaskiem kierowca zauważy 5 razy wcześniej niż bez, dlatego policja apeluje - nośmy odblaski, mimo że w terenie zabudowanym nie jest to obowiązkiem.
Apelują również kierowcy, którzy jak twierdzą - pieszy wyposażony w odblask na miejskich drogach to rzadkość.
Jedni nie noszą, inni przed każdym spacerem, a zwłaszcza kiedy pogoda nie sprzyja - pamiętają o swoim bezpieczeństwie, a nawet o bezpieczeństwie swoich czworonogów. Możliwości by byc lepiej widocznym na wieczornym spacerze  jest wiele. To nie musi być od razu kamizelka - wystarczy opaska bądź smycz - nawet te najmniejsze elementy mogą uratować życie.
Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym odblaski są obowiązkowe na drodze poza obszarem zabudowanym. Za ich brak można otrzymać mandat. Ale nie o kary i grzywny chodzi a o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.
Proszę określić gdzie leży problem:
9 + 7 =
Link
9 + 7 =