Literacko o Hortensji

Opublikowano: 27-03-2024
hortencja1-1711534413.png
Huta Szkła Gospodarczego Hortensja istniała w Piotrkowie przez sto lat, a założona została w 1889 roku. W 1907 otrzymała nazwę HORTENSJA od imienia córki Emila Haeblera, założyciela huty. Z mapy przemysłowej Piotrkowa zniknęła w latach 90-tych, ale nie zniknęła z pamięci piotrkowian. Historię huty przybliża w swojej książę pt. Huta „Hortensja” Rafał Krasoń. Promocja książki odbyła się w minioną środę w piotrkowskiej Mediatece.
Na promocję książki przybyły tłumy piotrkowian i miłośników historii, ale przede wszystkim przyszli ci dla których huta Hortensja była kiedyś miejscem pracy. Podczas promocji książki Huta „Hortensja” jej autor Rafał Krasoń nie szczędził opisowości o historii huty, o jej założycielu, jej wyrobach, czyli szkle znanym na całym świecie. Nie brakowało również opowieści o ludziach którzy to szkło tworzyli. Wiedza, jaką pozyskał autor to dorobek kilku lat pracy nad książką, a wszystko zaczęło się jeszcze przed pandemią. To była przygoda - mówił Rafał Krasoń - bo materiały do książki zaskakiwały go nie raz.
Ciekawostek związanych z HUTĄ i jej założycielem jest cała długa lista. Wszystkie odnajdziemy w książce, a jak podkreślał autor, nie przypuszczał, że praca nad tą książką aż tak go pochłonie i że będzie to tak daleka podróż.
Podczas spotkania nie zabrakło pytań do autora, ale również odkrywania kolejnych ciekawostek z historii huty. Te nowe przywiózł ze sobą z Poznania Piotr Kail.
Wszyscy uczestniczący w spotkaniu promocyjnym książkę otrzymali jej egzemplarz, a do niego wpis od autora. Tej przyjemności nikt nie chciał sobie odmówić.
Książka Huta „Hortensja” Rafała Krasonia została wydana przez Urząd Miasta w ramach serii Biblioteka Piotrków 800, będącej cyklem książek poświęconych dziejom i kulturze Piotrkowa Trybunalskiego.
Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 9 =
Link
8 + 9 =