Stroje z epoki Fredry

Opublikowano: 02-11-2023
zemsta6-1698938919.jpg
Jedni tworzą dekorację, inni ćwiczą role, a jeszcze inni szyją stroje - pracy przed premiera wiele, a ta już niebawem. Za kilkanaście dni na deskach sceny MOK zaprezentowana zostanie etiuda teatralna na podstawie Zemsty Aleksandra Fredry, a my sprawdziliśmy jak krawcowe radzą sobie z tym niełatwym jak się okazało zadaniem.
Szycie, przeszywanie, skracanie, zwężanie - krawcowe maja ręce pełne roboty, bo muszą nie tylko uszyć strój, ale przede wszystkim odwzorować styl i zachować wszystkie detale  aby w efekcie końcowym szata wyglądała tak, jakby została przeniesiona z XVIII. A jeśli chodzi o strój to epoka ta jest bardzo wymagająca.
Wspólnymi siłami garderoba robi się coraz bardziej okazała. Suknia dla Klary jest już prawie gotowa. Jeszcze ostanie przeszycia, doszycia i będzie można mierzyć. Również Rejent dostanie nowe spodnie, a także okazały i stylowy żupan. Na warsztat wzięty jest także strój Papkina. W tworzeniu tych kostiumów pomocna okazała się nie tylko historyczna wiedza, i internet ale także kreatywność.
Jak widać halka z kablem układa się znakomicie – pomysł trafiony, a takich patentów właśnie tu potrzeba, bo XVIII wieczna moda  i to nie tylko ta kobieca, rządziła się swoimi prawami. Jak aktorzy zaprezentują się w tych strojach zobaczyć będzie można na premierze już 14. listopada. Warsztaty odbywają się w ramach programu Edukacja Kulturalna z funduszu celowego projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. "ZEMSTA" ALEKSANDRA FREDRY W 230. ROCZNICĘ URODZIN OJCA KOMEDII POLSKIEJ, dofinansowanego ze środków, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 2 =
Link
3 + 2 =